czwartek, 17 stycznia 2013

Punkt potrójny.

 Wiecie, że za najpiękniejszymi i zarazem najbardziej upierdliwymi i niebezpiecznymi zjawiskami towarzyszącymi zimowej aurze stoi punkt potrójny ?  Również za tytułem tegoż bloga stoi wspomniany punkt potrójny, nie chodzi tu o zimowe efekty, a o pewien stan - wkleję skopiowaną regułkę, będzie łatwiej:

"Punkt potrójny – stan, w jakim dana substancja może istnieć w trzech stanach skupienia równocześnie w równowadze termodynamicznej. Punkt ten określony jest przez temperaturę i ciśnienie punktu potrójnego."
    Czyli - /w odniesieniu do pogody/ - jest taki układ baryczny, który sprawia że mimo ujemnej temperatury w powietrzu unosi się para wodna. Mamy mgłę - w lekko mroźny dzień. Para wodna utrzymuje się w powietrzu przy ujemnej temperaturze dzięki obniżonemu ciśnieniu atmosferycznemu. Para wodna - mgła- trafiając na elementy o dobrym przewodnictwie termicznym, które szybciej od innych odbierają ciepło - skrapla się na nich i od razu zamarza. Tworząc szadź, gołoledź, warstwę lodu na szybach samochodu, nawisy urywające linie energetyczne, łamiące gałęzie i tym podobne.

 

 To jest właśnie stan odpowiedzialny za piękne i magiczne zimowe obrazki. Za skrobanie szyb i zdradliwe poślizgi na czarnym asfalcie. Punkt, w którym trzy stany skupienia pozostają w równowadze.
  Zupełnie jak tu u nas, na potrójnym pograniczu.

3 komentarze:

  1. Mnie urzekło zdjęcie drutów na słupie.

    OdpowiedzUsuń
  2. Teraz dopiero dostrzegłem, że rozchodzą się na trzy strony świata, te druty... :)

    OdpowiedzUsuń
  3. A mnie urzekło ostatnie zdjęcie.

    OdpowiedzUsuń

Dodając komentarz:
- jeśli masz stronę/bloga na innej platformie wybierz: "nazwa/adres URL'', gdzie w polu "nazwa" wpisujesz nazwę, w polu "URL" wklejasz adres strony/bloga. Jeśli nie posiadasz takowych - po prostu wpisz swój nick w polu "nazwa". Będzie miło zwracać się "po nazwie"
- jeśli wybierasz "Anonimowy" - na końcu komentarza wpisz swój nick.
Weryfikacja obrazkowa jest wyłączona. Dzięki za wpis.