wtorek, 2 lutego 2016

Simson

  Simsona takiego dobrego mieć... Simsona takiego igiełkę, na niemieckich częściach, co mu pierścienie nie dzwonią, a pod górę idzie "na czwórce"...

  Żeby ten kultowy okaz wschodnioniemieckiej motoryzacji obejrzeć z bliska, trzeba było kilka ulic przejść. Mijając jako pierwszą knajpę turecką z kebabem, dalej wietnamską z wszelkimi możliwymi kombinacjami kurczaka i warzyw, rosyjską z pielmieniami i soljanką. Tuż za nią hipisowska meta z wegetariańskim jadłem, w ulicy bocznej od niej włoska z makaronami i pizzą z pieca. Ale tamtędy się nie idzie, bo wychodzi dalej. Skręca się więc w następną, tam jest sushi bar, japoński. Jakby nie skręcić, to dojdzie się reklamy kierującej do greckiej, specjalizującej w rybach. Ale nie idzie się tam, bo to kierunek przeciwny. Ulicami okrąża się Żytawski rynek. Spokojnie się idzie.Spaceruje. Ogląda.
Się myśli. Kojarzy. Podobno niemieccy konstruktorzy dwusuwów byli w tamtych czasach najlepsi na świecie.

...

  Matki siedzące w kółku debatowały o sprawach dla siebie najważniejszych. Swoje troski matczyne wylewały w swój własny dyskusyjny krąg. Jedna mówi - simsona mu kupię. Niech sobie tego simsona ma, niech sobie jeździ. Zamiast szwendać się, jakieś znajomości dziwne - mówi - zawierać, niech jeździ sobie takim simsonem. Tych innych się pyta, czy nie słyszały, czy ktoś sprzedać nie chce. Mówią, że nie słyszały. Że nie wiedzą. Może która myśli - "gdzie on ci będzie takim simsonem jeździł". Może myśli, ale nie mówi. Ja też nie mówię nic. Nie sprzedaję.

Simson - Persona Non Grata


 Simson Star, rocznik '73
 Zittau, styczeń 2016
 

5 komentarzy:

 1. Zadbany i błyszczący, jakby wyszedł z linii montażowej DDR:-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeszcze ma kulowy zaczep do przyczepki i gniazdo elektryczne do tejże. Cacuszko, dobrze przytwierdzony do podłoża :)

   Usuń
 2. Pamiętam, jak byłem mały i starszy brat zajechał Simsonem, to wszystkie dzieciaki się zlatywały. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ten jest charakterystyczny, bo ma silnik z tzw. "odkurzaczem" - czyli wentylatorem wymuszającym chłodzenie cylindra. Dźwięk silnika odróżnialny z daleka.

   Usuń
 3. Od dwukołowych pojazdów ciężko się oderwać, jak już zacznie się jeździć. Pytanie, czy syn tej kobiety jeździłby swoim nowym nabytkiem dla własnej frajdy, czy dla szpanu przed kolegami, tymi podejrzanymi :)

  OdpowiedzUsuń

Dodając komentarz:
- jeśli masz stronę/bloga na innej platformie wybierz: "nazwa/adres URL'', gdzie w polu "nazwa" wpisujesz nazwę, w polu "URL" wklejasz adres strony/bloga. Jeśli nie posiadasz takowych - po prostu wpisz swój nick w polu "nazwa". Będzie miło zwracać się "po nazwie"
- jeśli wybierasz "Anonimowy" - na końcu komentarza wpisz swój nick.
Weryfikacja obrazkowa jest wyłączona. Dzięki za wpis.