czwartek, 7 stycznia 2016

Auto "od Niemca"

  Kiedyś kupno auta "od Niemca" było szczytem marzeń i zarazem jedną z najpewniejszych inwestycji uciułanych środków we własne cztery koła. Pogląd ten obowiązuje do dziś, ale...

  Kto miał auto "od Niemca", ten miał kawał solidnej i niezużytej techniki do użytku. Było niemalże pewne, że wóz nie przeszedł ukrytych napraw, nie wytłukł się po dziurawych drogach, a przebieg raczej zgodny ze wskazaniem licznika. Zwłaszcza auta po kolizjach były chętnie nabywane z uwagi na niską cenę, bowiem ulegały wspomnianej kolizji jako maszyny w raczej dobrym stanie, i do takiego stanu przywracane były w kraju (z różnym skutkiem). Oczywiście zdarzały się wyjątki, jak wszędzie. Tamte wyjątki jednak u nas stanowiły niemalże regułę. Dlatego też auta zza Nysy i Odry cieszyły się takim uznaniem. Jak ktoś kupił "auto od Niemca", mógł uważać się się za szczęściarza.  Niczym trafiony na loterii los.
 
  Dziś również tak jest. Jak ktoś kupi auto "od Niemca", to szeroko się tym chwali , niemalże jak myśliwskim trofeum po długim i wyczerpującym tropieniu zwierza. Nie mogąc często uwierzyć we własny fart snuje opowieści w męskim gronie, rozkłada tę historię szukania, sprawdzania, testowania i zakupu na czynniki pierwsze, omawia te szczegóły jakby chcąc po trzykroć potwierdzić, że wóz lśniący na parkingu pod blokiem rzeczywiście jest pojazdem "od Niemca". Co dziś sprawia, że sytuacja taka jest wyjątkowa ?

Bo dziś jest coraz mniej szans, żeby kupić w Niemczech auto od Niemca... :)

foto - Sieniawka, styczeń 2016

2 komentarze:

  1. Fakt...od Turka najczęściej. Z podkręconym licznikiem jakby w PL się fachu uczyli ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nawet rodowity Niemiec mieszkający wśród rodowitych Niemców ma małe szanse na kupno auta od rodaka, o ile nie dogadają się w tej sprawie oko w oko, przy piwie :)

      Usuń

Dodając komentarz:
- jeśli masz stronę/bloga na innej platformie wybierz: "nazwa/adres URL'', gdzie w polu "nazwa" wpisujesz nazwę, w polu "URL" wklejasz adres strony/bloga. Jeśli nie posiadasz takowych - po prostu wpisz swój nick w polu "nazwa". Będzie miło zwracać się "po nazwie"
- jeśli wybierasz "Anonimowy" - na końcu komentarza wpisz swój nick.
Weryfikacja obrazkowa jest wyłączona. Dzięki za wpis.