niedziela, 4 stycznia 2015

Druh w Berlinie

  Druh nie wymięka. Jeździ ze mną tam, gdzie jeszcze nie był. Nadszedł czas na Berlin.
 Znaleziony przypadkowo tam, gdzie nikt się go nie spodziewał. Spoczywał sobie z zerwanym filmem w środku jakieś dwadzieścia lat w skrzyni z rzeczami które szkoda wyrzucić, a które potrzebne nie są. W miarę postępu technicznego jego spartańska konstrukcja odstawała coraz to bardziej od standardów właściwych tym współczesnym rozwiązaniom, i przez to do owej skrzyni trafił. Przegrał z małoobrazkową Smieną, Smiena poległa później od małoobrazkowej, zautomatyzowanej puszeczki marki "Kinon" z wbudowanymi dwoma obiektywami oznaczonymi "wide" i "tele" i lampą błyskową, ta przegrała z Zenitem który to poległ pod cyfrówką HP o matrycy 2.1 mega, ona zaś poddała się megazoomowi Canona, którego wyparła lustrzanka Sony. I wtedy znalazł się w owej skrzyni Druh. I wtedy zrodziła się w mojej głowie ciekawość - "a jakby to wyglądało jego okiem ?" Wtedy też zapadło postanowienie, że będzie jeździł tam, gdzie jeździ cyfrówka. Pojadą w jednej torbie.
Był już na Przystanku Woodstock, i na wakacjach, bywa też na mieście i rodzinnych spotkaniach.
Naświetlał filmy typu 120, Kodak Ektar 100 i Portra 160, Fomapany we wszystkich czułościach. Berlin zrobiony został na Fomapan 400, film ten jest nieco niedoczuły, więc naświetlam tak, jak pozawala czas, czyli 1/50, staram się wypracować wszystkie klatki w podobnych warunkach oświetleniowych, i zastosować odpowiednie wywołanie, odpowiednie do warunków. Berlin był pochmurny, więc nieco go przeforsowałem przy wołaniu. I tak to wygląda jego okiem.

Berlin 2014, Druh Synchro 6x6, Fomapan 400 w APH 09 1:50

12 komentarzy:

 1. Nasze polskie lomo :-) W domu mam pełno zdjęć z takiego cudaka. Są to odbitki stykowe. Takie małe kwadraciki 6x6 z ozdobnie przyciętymi brzegami. Ojciec też go wszędzie zabierał :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja do tych stykówek zbudowałem nawet kopiarkę według planu z książki dla majsterkowiczów. Wszystkie materiały w tamtych czasach (88-90) były dostępne, poza jednym. Matową żarówką... Ale kilka warstw kalki technicznej załatwiało sprawę matówki.

   Usuń
 2. Dzięki za zaproszenie i życzenia :) Dobrze się czyta i miło ogląda. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Złapałem ostatnio bakcyla na otworkowce, a u Ciebie jest tego sporo. Więc podglądam również :)

   Usuń
 3. ...druh nie wymięka, ja tak...czytając jego życiorys i o tym...jak i co skubaniec naświetla;-) Jeśli chodzi o technikę to jestem ciołek, ale uwielbiam te kadry z duszą...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Technicznie to Druh wypada jak wypada, ale to ta dusza właśnie jest najbardziej wyraźna... :)

   Usuń
 4. Jak na druha to całkiem fajne zdjęcia. Ostatni raz druhem bawiłem się czterdzieści lat temu. Nie sadziłem, ze jeszcze ktoś zachował i to w stanie umożliwiającym robienie zdjęć. Coraz bardziej mnie zadziwiasz.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I to nie jest jeszcze moje ostatnie słowo ! ;) W Druhu właściwie nie ma się co zepsuć, jeśli nie zaznał w życiu wilgoci, to będzie długo jeszcze zdrowy.

   Usuń
 5. Takie stare działające cacka to sama przyjemność obsługiwać. I lubie Twoje spojrzenie na świat!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Takie cacka nie zawsze dają się przewidzieć. I dlatego są fajne. Na pohybel megapikselom !
   Dzięki.

   Usuń
 6. Ja jakiś czas temu zanabyłem przedwojennego Kodaka 620, też mam ochotę załadować film i niech po pewnie wieeeelu latach znów naświetli 16klatek, bo to 6x4,5, tylko do niego film typu 620 ale 120 chyba da się lekko przerobić i wlezie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gdzieś czytałem, że się da załadować ten film, szukaj a znajdziesz :)

   Usuń

Dodając komentarz:
- jeśli masz stronę/bloga na innej platformie wybierz: "nazwa/adres URL'', gdzie w polu "nazwa" wpisujesz nazwę, w polu "URL" wklejasz adres strony/bloga. Jeśli nie posiadasz takowych - po prostu wpisz swój nick w polu "nazwa". Będzie miło zwracać się "po nazwie"
- jeśli wybierasz "Anonimowy" - na końcu komentarza wpisz swój nick.
Weryfikacja obrazkowa jest wyłączona. Dzięki za wpis.