czwartek, 11 września 2014

Kolejka

Kolejka Bogatynia, Fomapan creative 200, analog
  Chyba najlepiej zorganizowana struktura społeczna jaką mogę dostrzec w moim mieście.  Struktura która tworzy się sama, z luźnej grupki klientów pojawiających się "za pięć" lub "za dziesięć", w miejscu umówionym, pozornie bezładna, ale to tylko pozór - wystarczy że każdy kolejny przychodzący będzie wiedział, kto przed nim stoi. Tylko tyle wystarczy, by po ustawieniu stoiska grupa ta niczym za dotknięciem czarodziejskiej różdżki ustawiła się w zgrabny ogonek. Nikt nie podchodzi z boku, nikt nie zagląda przez ramię. Przeuroczy obrazek.  Utrwalam tę kolejkę od początku roku 2014, przeważnie na filmach czarno - białych. Ta dokumentacja ma na celu tylko i wyłącznie ukazanie tej powtarzalnej i bardzo uporządkowanej sytuacji bez skupiania się na jakimkolwiek innym aspekcie niż ten, o którym wspomniałem.  Wszystkie fotografie wykonuję obiektywami o ogniskowych 35 i 50mm, z odległości ok 10-15 metrów, nie ukrywając tego faktu przed obiektem.


  Opisana sytuacja nie dotyczy kolejek w marketach wszelakich, gdzie to pierwszeństwo ma twardy łokieć i długa ręka...

2 komentarze:

 1. ...najpierw pomyślałam...zamierzchłe czasy, ale czytam,że dzisiejsze;-)...zaraz potem pojawiła się ciekawość...za czym ludzie stoją? a na końcu ogarną mnie spokój...bo jest w tej scence...spokój właśnie... Jest czas na...swobodne postanie, zakupienie, policzenie i schowanie reszty, niespieszne obejrzenie sie czy...może coś nie wypadło i...zerknięcie na tych co jeszcze muszą tu sterczeć a ja już mam to coś w torbie i nikt, ale to nikt mi już tego nie zabierze;-) Piszesz o tym i takie jest odczucie,że kolejka jest...cykliczna, ludzie wiedzą o której trzeba przyjść (starsi przychodzą zawsze wcześniej) i co kupią. Obstawiam...jajeczka od kurki a może warzywa, albo dobry twaróg ze wsi...sama bym stanęła;-)
  W kolorze to zdjęcie nie miałoby sensu...no chyba,że w kolejce stałaby mama albo dziadek ;-) Siłę czarno białej jest tu bardzo namacalna;-)
  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jajeczka :) Poza tym zgadzam się z Tobą.

   Usuń

Dodając komentarz:
- jeśli masz stronę/bloga na innej platformie wybierz: "nazwa/adres URL'', gdzie w polu "nazwa" wpisujesz nazwę, w polu "URL" wklejasz adres strony/bloga. Jeśli nie posiadasz takowych - po prostu wpisz swój nick w polu "nazwa". Będzie miło zwracać się "po nazwie"
- jeśli wybierasz "Anonimowy" - na końcu komentarza wpisz swój nick.
Weryfikacja obrazkowa jest wyłączona. Dzięki za wpis.