piątek, 2 czerwca 2017

Tlen


  Rozmawialiśmy sobie całkiem niedawno, przy wódeczce, z pewnym kolegą. Kolega na emigracji, student. Socjologia, politologia i co tam jeszcze... 
  Zastanawialiśmy się, czy jest miejsce na Ziemi, któremu skrajność jakakolwiek - lewa czy prawa, przyniosła coś dobrego. I do wniosków dochodzimy takich, że chyba nie. Martwi pompowanie skrajności, to staje się już coraz bardziej widoczne. Populizm jest w tej chwili najpożywniejszą strawą, prędkość wzrostu tym powodowanych nastrojów zwiększa wszechobecność informacji przetwarzanych i manipulowanych w czasie rzeczywistym, on-line. Dodaje tlenu.

  Tlen to pierwiastek życia. Może rozwijać. Ale może też zniszczyć, reakcja gwałtownego utleniania - pożar. "Dodaj tlenu skrajnej prawicy" może więc znaczyć to i to. Miejmy nadzieję, że nie przerodzi się to w żadną skrajność.

Mirsk, maj 2017.

4 komentarze:

 1. Skrajność sama w sobie nie zawsze jest zła. Czasem zmuszeni jesteśmy przyjąć skrajną postawę, choć wcale byśmy tego nie chcieli. Czy totalność i radykalność to też skrajność? Wszystkie te postawy same w sobie nie są szkodliwe, jeśli służą "zbożnemu" celowi. Najgorzej jest, gdy te postawy opierają się na chorej ideologii i służą niszczeniu - wtedy to jest groźne.
  A te malunki na ścianach, to taka namiastka pisania wierszy po nocach - któż to bierze na serio? Chyba tylko ten, któremu wandal zniszczył elewację? :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dochodząc do sedna - czyli celu - jeśli jest "zbożny", to ok, ale różne cele mogą być uznane za zbożne. Historia zna takie przypadki, i nie są to miłe sprawy... :/
   Ale zgadzam się, malunek to w tym przypadku tylko malunek...

   Usuń
  2. Zgoda.., ale "zbożność" pojmowana zgodnie z jej kanonami opisanymi w księgach, a jej interpretacja w imię partykularnych interesów grup, które te księgi znają, to dwie różne sprawy. Mam tu na myśli kościoły i ich przedstawicieli, a nie wiarę w czystej postaci. Nie chcę jednak brnąć w ten temat głębiej, gdyż jest to mi temat duchowo obcy, w którym łatwo naruszyć czyjeś uczucia. Pozdrawiam :)

   Usuń
  3. Interpretacja "zbożności" jest tu podejrzana, każdy z nas może mieć swoją. I to bywa właśnie niebezpieczne... ;) Pozdrawiam :)

   Usuń

Dodając komentarz:
- jeśli masz stronę/bloga na innej platformie wybierz: "nazwa/adres URL'', gdzie w polu "nazwa" wpisujesz nazwę, w polu "URL" wklejasz adres strony/bloga. Jeśli nie posiadasz takowych - po prostu wpisz swój nick w polu "nazwa". Będzie miło zwracać się "po nazwie"
- jeśli wybierasz "Anonimowy" - na końcu komentarza wpisz swój nick.
Weryfikacja obrazkowa jest wyłączona. Dzięki za wpis.