czwartek, 9 marca 2017

Jested


 
  Ještěd (pol. Jeszted dawniej Jeszczed, niem. Jeschken, 1012 m n.p.m.) – najwyższy szczyt Grzbietu Jesztiedzkiego (cz. Ještědský hřbet) i zarazem Grzbietu Jesztiedzko-Kozakowskiego (cz. Ještědsko-kozákovský hřbet).
Leży na południowy zachód od Liberca w północnych Czechach. Ośrodek sportów narciarskich, kompleks skoczni narciarskich, trasy zjazdowe.
Na szczycie góry Ještěd znajduje się trzygwiazdkowy hotel, do którego prowadzi trzykilometrowa asfaltowa droga z przełęczy Tetřeví sedlo (770 m n.p.m.) położonej na drodze z Liberca do miasta Český Dub.


  
  Na samym wierzchołku góry stoi 93-metrowej wysokości wieża. Mieści się w niej trzygwiazdkowy hotel.  Realizacja projektu trwała siedem lat. Zakończona w 1973 roku przyniosła autorowi prestiżową nagrodę Perreta przyznawaną przez Międzynarodową Unię Architektów. Wieżę uznano za budowlę stulecia.
 

  Obiecuję sobie, że kiedyś wyjadę tam rowerem. Nie wiem jeszcze z którego parkingu na jej zboczu wyruszę. Wszystko zleży od formy /a raczej jej braku... :) /

Powyżej "Mały Marsjanin", rzeźba Jaroslava Rony. Bywa kojarzony z pracami Davida Cernego. Ale nie jest jego autorstwa.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dodając komentarz:
- jeśli masz stronę/bloga na innej platformie wybierz: "nazwa/adres URL'', gdzie w polu "nazwa" wpisujesz nazwę, w polu "URL" wklejasz adres strony/bloga. Jeśli nie posiadasz takowych - po prostu wpisz swój nick w polu "nazwa". Będzie miło zwracać się "po nazwie"
- jeśli wybierasz "Anonimowy" - na końcu komentarza wpisz swój nick.
Weryfikacja obrazkowa jest wyłączona. Dzięki za wpis.