czwartek, 17 maja 2012

Berlinek. Dzień handlowy.


  Bogatynia, "Berlinek" - pradziadek hipermarketów - wszystko w jednym miejscu. Zanim jeszcze ktokolwiek wpadł na pomysł hipermarketu w moim mieście, "Berlinek" już oferował hipermarketowy towar, wieziony nocą z Berlina Zachodniego rano trafiał już na polowe łóżko lub maskę Fiata 125p nakrytego kocem.
Magia zachodu przesilna, towar uważany za wyjątkowy - sprzęt elektroniczny, słodycze, żywność - w odbiorze ówczesnym niesamowite delikatesy, dziś po wejściu wielkich sieci na rynek ówczesne marki okazują się być tymi z najniższych sieciowych półek.
  Funkcjonuje do dziś, asortyment raczej odzieżowo - warzywno - graciarski. No i kapcie. Całe stosy kapci drących się po pierwszym tygodniu użytkowania. Znam przypadki, gdzie koszt klejów użytych do sklejania przez upartego majsterkowicza notorycznie rozpadających się w coraz to nowym miejscu kapci przekroczył cenę - uwaga - trzech par nowych papuci. Oczywiście również drących się na potęgę. Jeszcze podomki z bistoru, obok kapci. Łatwopalne jak sądzę, ciekawi mnie ile gospodyń domowych stanęło w płomieniach przy kontakcie tejże podomki z iskrą - na przykład z popielnika...

  Dobijanie targu. Podomki - wprawdzie klasycznym wzorem jest czerwona lub niebieska z czarnymi kropkami, ale te również "schodzą".

  Dział "narzędzia", po lewej ogrodniczy.

  Środki czystości.

 Odzież do lat 16-tu.

  Od 14-tu wzwyż.


  Jeśli chodzi u papcie, to naprawdę mamy powody do dumy. Setki, jeśli nie tysiące par.

 Dział "warzywa".  Papiernicze i biurowe. Punkt ksero.

Podobno dni Berlinka są policzone. Podobno ma powstać nowy, równy i jednolity. Dla mnie jednak ten stary jest fenomenem. Takiej eksplozji stylów, pomysłów i zestawień estetycznych już możemy nie zaznać. Szkoda.
14 komentarzy:

 1. Żadna cenzura. Coś namieszała i jej komentarze były puste, bez tekstu, więc prosiła o ich usunięcie. Usunąłem w dobrej wierze, a tu wisi i straszy że usunięty przez administratora... Nic się nie stało :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. FARTUCHY I FARTUSZKI FIRMY RATES PRODUCENT FARTUCHÓW,PODOMEK,KASAKÓW,ORNATÓW. NAJWIĘKSZY WYBÓR tel.513737979. Samochody firmowe dostarczają fartuchy firmy Rates na terenie całej Polski

   Usuń
 2. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ech u nas też takie miejsce jest, i chociaż w nowej szacie to ma się dobrze. Szczególnie dobrze odkąd Rumuni je odwiedzają w każdy poniedziałek i srodę ;D
  Ale też mnie zawsze zastanawiały "podomki" (u nas podomka to szlafrok, a to to po prostu fartuch ;) Niby fartuszki są po to by chronić bardziej wartościowe, codzienne ubrania, a jednak u mojej babci fartuszek urósł do rangi prawie stroju wyjsciowego i nie waha się w nim na kawkę do sąsiadki... I dba o niego jak o garsonkę jaką ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Aaa, wyjścia w podomce to osobny rytuał, jeśli gospodyni wychodzi w podomce, mówi o tym że wyszła na chwilę to : "A, tak szybko na podomkę zarzuciłam.." i paraduje tak często w lapciach podwórkowych i ta podomka jak spódniczka baletnicy wyziera spod tego co na nią zarzuciła - a skoro "na szybko" - to jest to coś krótkiego, raczej nie płaszcz do kostek :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Klimat miejsca niesamowity. Przypomniał mi się czas przełomu, gdy łóżka polowe zajmowały chodniki przed centrami handlowymi WPHW (kto jeszcze pamięta ten skrót?). Sprzedawano wszystko: książki, musztardę, czy choćby papier toaletowy (wreszcie skończył się czas niedoboru tego luksusowego artykułu).
  Takie miejsca trzeba uwieczniać na fotografii, bo niebawem ich nie będzie. Znikają wypierane przez sieci.

  OdpowiedzUsuń
 6. W Stoczku Łukowskim jest taki punkt usług fryzjerskich w blaszanej pakamerze typu szczęka.Z wystającą ze ściany rurą od piecyka typu koza.Gdzie klienci mogą się ogrzać. Super widok w centrum miasta. Można spotkać jeszcze sklepy w srarych dewnianych domach.Zupełnie jak w średniowieczu.Polecam.

  OdpowiedzUsuń
 7. Ciekawa sprawa, mógłbyś jakieś zdjęcie może zapodać ? Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Polecamy fartuszki firmy RATES z Łukowa www.rates.com.pl

  OdpowiedzUsuń
 9. FARTUCHY I FARTUSZKI Z ŁUKOWA . RATES PRODUCENT ODZIEŻY ROBOCZEJ tel.513737979 e-mail: rates1@wp.pl Cennik na stronie http://www.rates.com.pl

  OdpowiedzUsuń
 10. Najchętniej kupowane są fartuchy i podomki firmy RATES . Bardzo wysoka jakość. Zawsze aktualne ceny na stronie http://www.fartuszki.waw.pl

  OdpowiedzUsuń
 11. FARTUCHY I FARTUSZKI ZAOPATRUJEMY HANDLOWCÓW cennik na stronie http://www.rates.szablon.pl

  OdpowiedzUsuń
 12. Fartuszki kupuj http://www.fartuszki.waw.pl

  OdpowiedzUsuń

Dodając komentarz:
- jeśli masz stronę/bloga na innej platformie wybierz: "nazwa/adres URL'', gdzie w polu "nazwa" wpisujesz nazwę, w polu "URL" wklejasz adres strony/bloga. Jeśli nie posiadasz takowych - po prostu wpisz swój nick w polu "nazwa". Będzie miło zwracać się "po nazwie"
- jeśli wybierasz "Anonimowy" - na końcu komentarza wpisz swój nick.
Weryfikacja obrazkowa jest wyłączona. Dzięki za wpis.